Ochrona zębów na drodze remineralizacji „płynnym szkliwem”

[Rozmiar: 13879 bajtów]

Podstawowym celem nowoczesnej stomatologii jest utrzymanie jak największej ilości zdrowych zębów tak długo, jak to jest tylko możliwe. Dla większości społeczeństwa symbolem piękna i zdrowych zębów są białe zęby. Biel zębom zapewnia szkliwo. Jest ono atakowane każdego dnia przez bakterie, kwaśne pożywienie i płyny. Również płyny, będące depozytem barwników (np. herbata czy kawa) wpływają negatywnie na estetykę zębów. Zarówno szkliwo jak i zębina są wobec tych czynników bezbronne. Szkliwo zębowe u dorosłych jest wysoce zmineralizowaną bezkomórkową tkanką, zawierającą 99% substancji mineralnych. Dlatego szkliwo nie ma zdolności autoregeneracji. Większość dotychczas stosowanych materiałów używanych do ochrony szkliwa (np. fluorki) działają głównie przez ograniczanie procesu rozpuszczania apatytu a nie przez mineralizację prowadzącą do krystalizacji apatytu lub odnowy utraconych związków mineralnych. Zębina natomiast może być odbudowana samoczynnie, ale nowa tkanka narasta jedynie w kierunku miazgi. Powstałe uszkodzenia można naprawić jedynie po zastosowaniu materiałów alloplastycznych lub naturalnie występującymi w ślinie. Jedną z substancji odznaczającej się właściwościami bioreabsorpcji w warunkach fizjologicznych jest nanohydroksyapatyt, zwany „płynnym szkliwem”.Nanohydroksyapatyt jest nietoksyczny, nie powoduje odpowiedzi zapalnej czy immunologicznej. Wynika to niewątpliwie z faktu, że w przeciwieństwie do fluoru, nanohydroksyapatyt jest niczym „nowym” dla zębów, gdyż jest niemal identyczny chemicznie do hydroksyapatytu w zębach. Jego zdolność do remineralizacji substancji twardych zęba zauważalne jest jeszcze długo po aplikacji. Znajduje się on między innymi w grupie materiałów ApaCare firmy Cumdente. Pasta o właściwościach remineralizacyjnych zawierająca nanocząsteczki hydroksyapatytu została otrzymana po raz pierwszy w laboratorium firmy Sangi Co. Ltd. Wprowadzenie na rynek w Japonii nastąpiło w 1980 roku. Po intensywnych próbach laboratoryjnych i licznych badaniach klinicznych, w których uczestniczyły dzieci szkolne, nastąpiło zmniejszenie nowych ognisk próchnicowych o 36-56%. W 1993 r. zatwierdzono w Japonii aktywny składnik tej pasty jako czynnik przeciwpróchnicowy. Był nim nanohydroksyapatyt, który dla odróżnienia od innych np. abrazyjnych nanohydroksyapatytów oznaczono »Medical Hydroxyapatite«.

Działanie medycznego nanohydroksyapatytu wykorzystuje trzy mechanizmy

[Rozmiar: 7777 bajtów] [Rozmiar: 7777 bajtów] [Rozmiar: 7777 bajtów]
Apa (nHAP) chroni przed bakteriami i powstawaniem kamienia nazębnego Apa (nHAP) uszczelnia uszkodzone szkliwo i zmniejsza wrażliwość zębów Apa (nHAP) uczestniczy w remineralizacji szkliwa
Pasta ApaCare po wyszczotkowaniu zębów tworzy na ich powierzchni pewnego rodzaju »warstwę ochronną« składającą się z nanohydroksyapatytu zwanego »płynnym szkliwem«. Bakterie i barwniki nie mogą połączyć się z powierzchnią szkliwa, natomiast osadzają się na powierzchni »płynnego szkliwa«. W ciągu dnia i nocy warstwa nanohydroksyapatytu powoli znika z powierzchni szkliwa i usuwa przyległe bakterie i barwniki. Podczas płukania ust następuje całkowite usunięcie bakterii i barwników. O ile zabieg jest powtarzany codziennie lub dwa razy dziennie warstwa ochronna będzie ponownie powstawać chroniąc nieustannie zęby. Pory na powierzchni, małe uszkodzenia, odsłonięte kanaliki zębinowe uszczelniane są drobnymi kryształkami nanohydroksyapatytu (nHAP) zawartymi w ApaCare, a szczególnie w ApaCare & Repair. Wrażliwość, w szczególności na zimno, jest w ten sposób nieustannie zmniejszana. ApaCare & Repair naprawia uszkodzoną powierzchnię wybielanych zębów. ApaCare & Repair jest szczególnie zalecany po spożyciu większych ilości kwaśnych pokarmów lub płynów. Jony fosforanowe i wapniowe zawarte w ApaCare, a szczególnie w ApaCare & Repair wspomagają i przyspieszają remineralizację zębów pobudzając w ten sposób naturalne „usuwanie” zmian próchnicowych (szczególnie w fazie początkowej). Regularne stosowanie prowadzi do widocznego rozjaśnienia zębów.
Design by Piotr Niewiadomski